Woliery rodzinne
Woliery rodzinne w bażantarni nie są konieczne. Istnieje wiele bażantarni nie mających takich wolier. Toki odbywają się wtedy na terenie całej bażantarni. W polskich warunkach nie wydaje się to jednak korzystne, ani nie było praktykowane na szerszą skalę.
Uważamy, że dla uniknięcia strat tak w jajach, jak i ptakach wskazane jest umieszczanie bażantów w wolierach rodzinnych na cały okres toków, jak również przeprowadzenie wylęgów w specjalnie zbudowanej wylęgarni.
W hodowli bażantów łownych jako typowe buduje się woliery na 5-9 kur i 1 koguta. W hodowli niektórych innych rodzajów bażantów woliery rodzinne muszą być nieco odmienne. Można przyjąć zasadę, że w wolierach rodzinnych umieszcza się 2-8 kur na jednego koguta.
W wolierach rodzinnych bażanty umieszcza się w połowie lutego.
Jeżeli nie trzyma się bażantów w wolierach zimowych, odławianie ich na wiosnę w celu umieszczenia w wolierach rodzinnych przeprowadza się na 5-6 tygodni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia znoszenia jaj. Wcześniejsze umieszczenie bażantów w wolierach jest konieczne dla uspokojenia się ptaków. Przy przenoszeniu ptaków z wolier zimowych do rodzinnych na przyzwyczajenie się do nowych warunków potrzeba ptakom tylko 1-3 tygodni.
Termin przeprowadzania odłowów zależny jest od pogody, nie powinien jednak być przesuwany dalej niż do połowy lutego. W razie odławiania bażantów przeznaczonych na sprzedaż odłowy przeprowadza się jeszcze nieco wcześniej, aby ptaki zdążyły się trochę oswoić z ludźmi. Unika się przez to zbędnych okaleczeń ptaków w czasie transportu.
W wolierach rodzinnych trzyma się bażanty do końca maja, a czasem nawet do pierwszej połowy czerwca.
Przed wypuszczeniem należy kury bażancie przez kilka dni mniej obficie karmić, aby spowodować pewne zahamowanie nieśności. Jest to ważne z tego względu, że bażancica wypuszczona w teren w okresie intensywnego niesienia się dużo jaj gubi, zanim wybierze miejsce na gniazdo.
W razie wypuszczenia ptaków w teren łowiska, jak to się zwykle praktykuje przy braku bażantarni, dobrze jest termin wypuszczenia uzgodnić z terminem zakończenia sianokosów, w czasie których marnuje się zwykle wiele bażancich gniazd.
Późne wylęgi bażantów w terenie są bardzo wartościowe dla hodowli. Jak wykazało doświadczenie, dają one dużo większą ilość kur niż kogutów.
Bażanciki nawet z sierpniowych lęgów są już przed zimą normalnie opierzone, a na wiosnę kury pochodzące z takich lęgów rozpoczynają znoszenie jaj w normalnym czasie.