Pułapka na bażanty
Odłowy bażantów w terenie przeprowadza się w najrozmaitszy sposób. Najczęściej odławia się bażanty w posypach. W posypie umieszcza się siatkę naciągniętą na ramę, która za pociągnięciem sznurka spada na zgrupowane przy karmie bażanty. Bażantarnik może tę czynność wykonać z odległości kilkudziesięciu metrów, byle sznurek nie zaplątał się. W ten sposób jednorazowo łapie się 7-8 bażantów.
Korzystne jest odławianie bażantów za pomocą pułapek automatycznych, gdyż odpada wtedy koszt pracownika i ptaki mniej są wystraszone, pułapki samo zatrzaskowe są bardzo skuteczne.
Pułapkę automatyczną można sporządzić sposobem gospodarczym. Pułapka żywochwytna może być drewnianą klatką o wymiarach np. 150 x 100 cm i wysokości 60 cm. Klatka taka ma 6 drzwiczek, które otwierają się za lekkim naciśnięciem od strony zewnętrznej, a przytrzymywane są słabą sprężynką od wewnątrz. Drzwiczki te mogą być także zawieszone na zawiasach umieszczonych od góry i zamykane przez opadanie siłą własnego ciężaru; od dołu dochodzą do poprzecznej listwy, która przeciwdziała otwieraniu się ich na zewnątrz.
Pułapkę automatyczną z otwartymi wszystkimi drzwiczkami ustawia się w posypie. Sypie się w mej ziarno oraz wysypuje ziarnem ścieżki prowadzące przez drzwiczki do wnętrza pułapki. Drzwiczki przez kilka pierwszych dni powinny być stale otwarte. Po kilku dniach drzwiczki zamyka się. Bażanty przyzwyczajone do znajdowania karmy w pułapce same napierają na drzwiczki i dostają się do wnętrza pułapki. Ponieważ drzwiczki otwierają się jedynie do wewnątrz i automatycznie zamykają się, bażanty więc po dostaniu się do pułapki nie mają z niej wyjścia.
Pułapki wyżej opisane mogą mieć również inne wymiary oraz różnić się sposobem zawieszenia drzwiczek. Zasada jednak powinna pozostać ta sama.
Po wyjęciu z pułapki bażantów należy pułapkę wyczyścić z piór. Pozostałe pióra odstraszają inne ptaki, które stają się znacznie ostrożniejsze.
Złapane ptaki wkłada się do kosza wiklinowego wysłanego sianem i przykrytego dobrze umocowanym płótnem ze starego, lecz czysto upranego worka. Najczęściej stosuje się w tym celu płaskie, okrągłe kosze wysokości około 25 cm i śfednicy 1 m. W takich koszach można nie tylko przenosić bażanty do wolier zimowych, lecz również wysyłać je w dalszą drogę.
Do wolier zimowych można także zwabiać bażanty ustawiając przed bramami wolier posypy z karmą. Posypy te przysuwa się coraz bliżej do bram, a wreszcie stawia się je wewnątrz woliery. Gdy hodowca zauważy, że duża liczba bażantów weszła do woliery, zatrzaskuje bramy woliery i ptaki zostają uwięzione. Odłowy mają najpomyślniejszy przebieg w godzinach porannych.